Prečo investovať do kvalitnej elektrickej kolobežky?
Rozhodli ste sa investovať do elektrickej kolobežky? Výborná voľba! Avšak výber správnej elektrickej kolobežky nie je vždý jednouchý. Treba mu venovať dostatočný čas a pozornosť, pretože si kupujete dopravný prostriedok, nie hračku. V tomto článku vám poradíme, načo si dať pozor pri jej výbere.
Nie každý je naozaj odborník
Mnohí z nás sa nechávajú inšpirovať rôznymi videami a rencenziami z internetu. Treba však podotknúť, že tieto hodnotenia sú subjektívne. Youtuber može byť z danej kolobežky nadšený, no vám zase na druhej strane takáto kolobežka nemusí vyhovovať. Okrem toho recenzenti majú len obmedzený čas na používanie, preto ťažko ich skúsenosť porovnávať so skúsenosťami reálnych užívateľov.
Načo si dať pozor pri výbere?
Dojazd - azda najkúčovejší parameter. Veľký pozor na údaje ktoré uvádza výrobca. Ak má kolobežka s 20 Ah batériou dojazd 70 km, ide o zavádzanie. Reálne sa pohybuje dojazd kolobežky s 20Ah batériou okolo 35 km. Viac informácii o kapacite batérií a dojazde nájdete tu:
Váha - veľmi dôležitá a často podceňovaná vec pri kúpe. Pamätajte, že kolobežkou bude musieť namipulovať, niekedy viac niekedy menej. Človek, ktorý býva v paneláku, bude skôr či neskôr otrávený zdvíhať pravidelne 30-40 kilový stroj. Nepodceňujte to.
Výkon motora - ak budete jazdiť prevažne po rovine či miernych kopčekoch, kľudne vám postači aj kolobežka s 350- 600W motorom. Ak ale budete jazdiť častejšie do kopca, prípadne do strmých a dlhších kopcov, je potrebné už uvažovať aj o dvojmotorovej kolobežke. Pre miernejšie stupanie odporúčame motor aspoň 700W. Pre dlhšie kopce, so stúpaním nad 20 stupnov idealne aspo 2 x 500W motory.
Nosnosť - vačšina výrobcovu uvádza hmotonosť od 100 do 150. Treba počítať s rezervou aspoň 20 kg a všímať si konstkručné spracovanie kolobežky. Napriklád Kuugo S1 asi len ťažko unesie 100 kilového chlapa, a do kopca sa už ani nepohne.
Brdzy - hydrauické či mechanické, alebo bubnové? Obe majú plusy a mínusy. Pri mechanických ne potrebné pravidelné nastavovanie, v mimoriadnej situácie hrozí pretrhnutie brzdového lanka, Pri hydraulických je zase potrebné dopĺňať kvapalinu, prípadne ich odvzdušnovať. U oboch typoch sa meni brzdové obloženie, spravidla pri nájazde okolo 2000 km, no nie je vylúčené, že ich budete musieť meniť už aj po 500 km. Naopak bubnové brzdy sa hodia pre menej výkonné kolobežky do 25km/h. Ich servisovanie nebýva zložité.
Pneumatiky - dôležitá je predovšektým šírka profilu. Samozrejme aj veľkosť hrá svoju rolu, no platí že čím šíršia je pneumatika, tým lepšia stabilita. Do mesta sú preto ideálne rozmeny 10x3, 10x2,5 alebo 8x3.
Typ batérie - vo väčšine prípadov ide o články typu 18650, ktoré sú najpoužívanejšie. Niektorí výrobcovia to uvázdajúm iní zasa nie. Ďalej sú už na trhu aj lepšie články s vyššou hustotou napríklad rada 21700. Pokiaľ vaša batéria pochádza od známych firiem ako Samsung/LG, nie je dôvod na obavy. To ale neznamená, že neznačková batéria nemusí byť kvalitná. Ako som už spomenul vyššie, je dobré zistiť typ použitých článkov. Dokonca máme už na trhu batérie použivane v automobilovom priemysle - batérie typu BLADE, ktoré v reálnych testoch zvládnu 200 km na jedno nabitie!
Konštrukcia a kvalita spracovania - hneď si treba všimnúť spracovanie a jeho kvalitu. Bude sa kolobežka ľahko skladať? Nebude sa mi zasekávať poistka zloženia? Nebudem mať po čase voľu v riaditkách či poškodené ložiská? Je nášlap doť široký? Má zadnú opierku? Nezlomí sa zadný blatník? Toto sú najčastejšie otázky, ktoré si treba položiť.
Kde nájdeme spoľahlivé informácie?
1. Servisy - majú bohaté skúsenosti s opravami rôznych modelov, preto vám môžu poskytnúť cenné informácie o kolobežkách a konkrétnych komponentoch
2. Predajcovia - smelo sa opýtajte na konkrétne otázky. Miera reklamácií? Čo sa zvykne pokaziť? Prípadne aké reklamácie doposiaľ riešili? Recenzenti a Youtuberi žial týmito informáciami nedisponujú. Férový predajca nemá problém spomenúť aj negatíva.
3. Fóra a komunity - skvelý zdroj potrebných informácií. Väčšinou síce cudzo-jazyčné, no kto nemá problém používať aplikácie na predklad, môže nájsť veľmi cenné informácie. Výborne majú spracavané svoje mobilné aplikácie výrobcovia DUALTRON a E-TWOW. Po registrácii máte okamžite možnosť získať informácie od ostatných užívateľov
4. Webové portály zamerané na elektromobilitu - nadšenci elektrický kolobežiek vykonávajú rôzne testy, ktoré vám môžu pomôct pri rozhodovaní.
Ako teda postupovať pred kúpou
1. Navštívte alebo kontaktujte najbližší servis a požiadajte o radu
2. Vyhľadajte informácie na fórach (zväčša zahraničných)
3. Preštudujte portály o elektromibilite alebo sa prihláste na ich odber
4. Kontakujte konkrétneho predajcu. Zistie si kde má sídlo, či má v ponuke všetky náhradné diely (niele pneumatiky a duše), či má svoj vlastný servis, či vie poskytnúť iné služby ako napríklad poistenie
5. Vykonajte cenový prieskum cez porovnávače atď., potom čo ste prešli krokmi 1 a 4